akut hepatit b belirtileri ne zaman başlar

akut hepatit b belirtileri ne zaman başlar
Hepatit B hastalığı, virüs yoluyla bulaşan, karaciğeri etkileyen bir hastalıktır. Karaciğer hastalıkları arasında oldukça sık seyreden enfeksiyonel hastalık akut (ani) ve kronik (sürekli) Hepatit B olarak ikiye ayrılır. Hastalığın aşılar sayesinde bulaşma riskine karşı önlem oluşturulmak istenerek, azaltılmak amaçlanmaktadır. Özellikle hastane personelleri ve kan ve kan ürünleriyle temas halinde çalışmak zorunda kalan personellerin koruyucu aşıyı olmuş olmaları gerekmektedir.
Hepatit B virüsünün bulaşma yolları birden fazladır. Cinsel temasın da etkili olduğu bu virüsten korunmak için partnerle girilen ilişkilerde bariyer yöntemleriyle koruma sağlanması çok önemlidir. Homoseksüeller ve düzensiz çok partnerli ilişkiler riski arttırmaktadır.
Kan ürünleriyle olan temaslar, başka insanların jiletlerini kullanma, hemodiyaliz ünitesinde tedavi gören hastalar ve çalışan personeller, damar içi uyuşturucu iğnelerinin ortaklaşa kullanılması, dövme yapılan yerlerde malzemelerin birden çok kişide kullanılması, mukozal sıvıların çeşitli yollarla temasları sonucunda hastalık etkeni virüs bulaşabilmektedir. Bebek anneden ayrıldığı sırada az da olsa bir miktar kan anne ile temas eder ve doğan bebek de bu virüsün taşıyıcısı olarak doğar. Hepatit B virüsü dış ortamda bir hafta gibi bir sürede canlı kalabildiği için tehlike arz etmeye devam etmektedir.

Akut Hepatit B virüsünün insan vücuduna girdikten sonra oluşturduğu ilk antijeni HBsAg’dir. Bu antijenin serumda pozitif olarak bulunması durumunda hastalık taşıyıcısı olduğu bilinmeli ve kişinin kanla yapılan işlemler sırasında personeli bilgilendirmesi, hasta dosyasında yazılı bulunması gerekmektedir. HBsAg antijeni, Hepatit B ile ilgili hastalık semptomları ortaya çıkmadan 3-7 hasta önceden kan tahliliyle belirlenen serum değerlerinde saptanabilir ve bu durum oldukça önemlidir. Hastalık tedavi edilmeye başlandıktan sonra, iyileşme belirtileri sonucunda azalmaya başlamakta ve kaybolmaktadır. Aşı olan ya da hastalığı geçirip tedavi olan kişilerde anti Hbs koruyucu proteni bulunur. Bu proteinin varlığı kişinin bu hastalığı geçirdiğini ve bir daha geçirmeyeceğinin habercisidir diyebiliriz. Yani bağışıklık kazanılmıştır.
Bireyin Hepatit B virüsü ile tanışması durumunda vücudunda hastalık akuttur. Virüs bulaştıktan sonra, altı aydan daha uzun süre boyunda hala vücuttan ıtrah edilemezse kronikleşen bir hastalık olur.
Hepatit B hastalarında bir takım semptomlar hastalık hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayabilir. Bu belirtilerden bahsetmeden önce değişken olmakla birlikte
üç ay gibi bir süre sonunda belirtiler kendini göstermeye başlar. Ancak hafta ve 6 ay arasındaki dönemde de bu belirtiler başlayabilir.
Hepatit B karaciğeri etkileyen bir hastalık olduğu için, kronikleşmesi durumunda prognoz ağırlaşarak siroza kadar varabilen semptomlar zincirini görebiliriz. Bunun dışında akut dönemde idrar renginde koyulaşma, cilt bütününde sararma meydana gelmesi, iştahsızlık, halsizlik, karın ağrıları ve kas-eklemlerde ağrılar, karaciğer değerlerinde sapmaların görülmesi durumunda Hepatit B’ den şüphelenebiliriz. Hekim kontrolünde yapılan tahliller sonucunda gerekli olan tedaviyi hekim yürütmektedir. Bu durumda önemli olan kanınızla ya da mukozal yoldan temas kuracağınız kişileri bilgilendirmektir.

Mutlaka Okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu