akut hepatit

akut hepatit
Vücuda alınan hepatit A, hepatit B, hepatit C, hepatit D ve hepatit E gibi virüslere genel olarak hepatit denirken akut hepatit, bu tip virüslerin karaciğere yayılmasıyla karaciğerde görülen iltihaplanmadır. Yani hepatit virüslerinin karaciğere yayılıp o bölgede çoğalma göstermesine bağlı olarak iltihaplanma gerçekleşir. Karaciğer hemen hemen sindirim, solunum gibi bütün sistemlerle önemli derecede bağlantılı olduğu için bu organda görülen iltihaplanma gibi herhangi bir bozukluk hayati tehlike taşır. Çünkü karaciğer hemen hemen her gün maruz kaldığımız besinlerdeki toksik ögeleri arındırarak vücuda zarar gelmeden boşaltım yoluyla vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Aynı zamanda karaciğer ihtiyaç duyulma zamanına kadar vücuda yetebilecek miktarlarda yağ, protein, karbonhidrat ve çeşitli vitaminleri depo eder. Dolayısıyla karaciğerin normal düzeni sabit tutulmalıdır. Ancak akut hepatit gibi iltihaplanmalarda bu gerekliliği sağlamak zorlaşır. Fakat erken dönemlerde ihtiyaç duyulan etkili tedaviler yapıldığı müddetçe akut hepatit iltihabı idrar yolu ile vücuttan uzaklaştırılabilir. Dolayısıyla her hastalıkta olduğu gibi akut hepatitte de erken teşhis önemlidir.

Hepatit A virüsüne bağlı olarak gelişen akut hepatitin en belirgin belirtisi gözün beyaz kısmında ve ten renginde sarılaşmadır. Bunun yanında yorgunluk, baş dönmesi, bulantı, kusma, yüksek ateş, karın bölgesinde karaciğer ve çevresinde ağrı, açık veya koyu renkli dışkılama gibi belirtilerde görülür. Tedavi sürecinde en önemli nokta hastanın sık sık dezenfekte edilmesidir. Çünkü özellikle çocuklarda yayılması kolaydır. Bunun yanında belirtileri diğer birçok hastalığa benzediği için teşhisi zordur. Ancak zaten hepatit A tedavisi gibi spesifik tedavisi yoktur. Hastaya istirahat, hijyen, bol sıvı tüketimi önerilir ve 3-4 günlük serum tedavisi ve sonrası için antibiyotik tedavisi uygulanır.
Hepatit B virüsüne bağlı olarak gelişen akut hepatitin belirtileri ise genel olarak yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın bölgesinde karaciğer ve çevresinde şiddetli ağrı, idrar renginde koyulaşma, göz akında ve ten renginde sararma, genel eklem ağrısıdır. Kan değişimi yoluyla veya cinsel ilişki yoluyla bulaşma ve yayılma gösterir. Hepatit B virüsü diğer virüslere oranla karaciğerde daha uzun süre kalır ve dolayısıyla daha çok hasar bırakır. En kısa tamamen iyileşme süreci dört ay kadardır. Tedavisi ilaç ve aşı yöntemiyle yapılır ve bu yöntemlerle akut hepatitten kurtulma olasılığı yüksektir.
Hepatit D virüsüne bağlı olarak gelişen akut hepatitin gerçekleşmesi için hepatit B virüsüyle beraber bulunması gerekir. Cinsel ilişki ve kan değişimi yoluyla bulaşma gösterirken belirtileri de hepatit B virüsünün belirtileriyle hemen hemen aynıdır. Farklı tarafı göz ve ciltte sararma değil kızarmadır. Bu tip hepatitin de spesifik bir tedavi yöntemi yoktur ancak antiviral ilaçlar hepatit D tedavisinde etkili olmaktadır. Bu ilaçlar arasında en yaygın olan interferon ilaçlarıdır.
Hepatit E virüsüne bağlı olarak gelişen akut hepatitin belirtileri yorgunluk, kilo kaybı, bulantı, iştahsızlık, karın bölgesinde ağrı, kaslarda ağrı ve yüksek ateştir. Tedavisinde ise antiviral ilaçlar kullanılır.
• Hepatit C virüsünün akut hepatite pek bir etkisi bulunmamaktadır.
• Her çeşit akut hepatit tedavisinde dengeli ve düzenli beslenme, bol su tüketimi, sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmak hayati önem taşır.

Mutlaka Okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu