hepatit a nedir

hepatit a nedir

HEPATİT A NE DEMEKTİR?

Hepatit A hastalığı, genel anlamıyla Hepatit A virüsünün (HAV) karaciğerde iltihap oluşturması demektir. Bu durum kronik değildir ve 180 günden fazla sürmez. Ayrıca bilinenin aksine karaciğer kanserine sebep olmamaktadır. Eğer durumları ağırsa Hepatit A geçiren hastalar, hastanede tedavi altına alınabilir ancak hastaların çoğu farkına bile varmadan bu rahatsızlığı ayakta geçirmektedir. Hepatit A hastalığı, ülkemizde halkın sağlığını olumsuz yönde etkileyen en önemli rahatsızlıklardan biridir. Yapılan araştırmalara göre iyi sağlık ve temizlik koşullarından yoksun olan ülkelerde yaygın olarak görülen Hepatit A, Türkiye’de de sık sık ortaya çıkmaktadır. Hepatit A, hasta kişilerle temas etmekle ya da sağlıksız içme suyu ve gıda tüketmekle bulaşır. Bu hastalığın bulaşma riski, sonbahar mevsiminin sonları ile kış mevsiminin başlangıcında artmaktadır.

HEPATİT A KİŞİLERE NASIL BULAŞIR?

Daha önce Hepatit A geçirmemiş bireylerin bu hastalığa yakalanma riski vardır. Ayrıca Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C virüslerinden farklı virüslerin yol açtığı bir hastalık türüdür. Şu da unutulmamalıdır ki bu tip virüslerden bir tanesi ile ortaya çıkan rahatsızlıklar, kişilerde diğer hepatit türlerine karşı bağışıklık sağlamaz. Bu hastalığın kuluçka dönemi incelendiğinde 15 – 50 gün arasında değişmekte olduğu görülür ve çoğunlukla bu dönem ortalama 28 gün sürmektedir. Hepatit A virüsüne yakalanan kişiler, hastalanmadan önce 2 hafta boyunca ve sarılık olduktan sonra da bir hafta süresince bu rahatsızlığı başka kişilere bulaştırabilirler. Hepatit A’ya sebep olan bazı durumlar mevcuttur. Kişiler tuvalete gittikten sonra ya da bebek altı değiştirdiklerinde ellerini güzelce yıkamalıdır. Öte yandan sıra bu rahatsızlığa sahip olan bir kişinin yaptığı veya dokunduğu salata ya da meyve gibi çiğ yiyeceklerin tüketilmesi de Hepatit A’nın bulaşma yollarındandır. Deniz ürünlerinin tüketimi de bu hususta oldukça önem taşır. Kirli sulardan elde edilen deniz ürünlerini tüketmek ya da mikroplu sulardan içmek Hepatit A virüsünün bulaşması için uygun ortamı sağlayan durumlardır. Hepatit A virüsü cinsel yollarla da bulaşabilmektedir. Sevişme ya da öpüşme gibi durumlarda da virüs bulaşması görülebilir. Ayrıca bu virüs uygun koşulları bulursa birkaç hafta canlı kalabilmektedir.

HEPATİT A HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

1. Hepatit A, kuluçka döneminin ardından yüksek ateş, halsizlik ve iştahsızlık durumu, mide bulantısı, karın ağrısı, kokulara karşı aşırı duyarlılık gibi belirtilerle ortaya çıkar ve hasta kişide birkaç gün sonra sarılık meydana gelir.
2. Bu rahatsızlığın en belirgin belirtisi ise idrar renginin koyulaşmasıdır. Hasta kişilerdeki idrarın rengi genellikle koyu sarı veya çay rengi gibidir.
3. Hepatit A’ya yakalanan kişilerin dışkıları genelde soluk renklidir.
4. Hastaların önce göz aklarında ve dillerinin altında, sonraları ise cildinde sararma meydana gelir.
5. Hastalığın süresi değişkendir. (1-2 hafta veya birkaç ay)
6. Hepatit A, çocuklar arasında sık görülmekle birlikte özellikle 12 yaş çocuklarda daha yaygın olarak ortaya çıkmaktadır.

Mutlaka Okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu