hepatit a tedavisi

hepatit a tedavisi

hepatit a tedavisi nasıl yapılır?

Hepatit A virüsü için özel olarak belirlenmiş bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Çünkü bu rahatsızlık, birkaç ay içinde kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak hastalık dönemi için verilebilecek bazı tavsiyeler mevcuttur. Yeterince dinlenmek ve yağlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durmak oldukça önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Hastalığı geçirdiğiniz zaman zarfı içinde alkol çeşitlerinden kaçınmalısınız. Bu ufak tefek yöntemler sayesinde karaciğeriniz kendini yenilemek için gereken fırsatı bulacaktır. Ancak uyarıyoruz ki iyileştikten sonra da tükettiğiniz alkol miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu süreçte aile hekimine başvurabilir ve yapılacak olan karaciğer fonksiyon testleriyle iyileşip iyileşmediğinizi kontrol edebilirsiniz.
Hepatit A hastalığına yakalanan kişiler tedavi olduktan sonra hayat boyu bağışıklık kazanmaktadır. Hastalığın belirtileri başka rahatsızlıklarla benzer özellikler taşıdığından teşhisi oldukça zordur. Ancak yapılan kan testleri ve ölçülen değerler incelendiğinde Hepatit A virüsü tespit edilebilmektedir. Hepatit A hastalığına yakalanan bireyler, bir an evvel uzman doktorlarca tedavi altına alınmalıdır. Özel bir tedavisi olmasa da kişilerin ihtiyacına göre istirahat verilmelidir. Aynı zamanda bulantı ile kusma problemlerine yönelik ilaç tedavisi uygulanabilir. Hasta, durumu ağırsa 3 ya da 4 gün serum tedavisi görebilmektedir ve bu tedavi sonucu enfeksiyondan tamamen kurtulacaktır. Hepatit A hastalığı kalıcı bir karaciğer rahatsızlığına yol açmamaktadır. Ancak hastalık ihmal edilir ve ilerlerse kişilerde akut karaciğer yetmezliği ortaya çıkabilir. Bu hususta çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü akut karaciğer yetmezliği hastalığına yakalanan kişiler için tek tedavi yöntemi karaciğer naklidir.
Günümüzde Hepatit A hastalığından korunmak için gösterilebilecek en etkili yol Hepatit A aşısıdır. 12 aylıktan büyük olan herkesin yaptırabileceği bu aşının kişilerde oluşturduğu koruma seviyesi % 94 – 100 arasında değişmektedir. Ayrıca aşı olan kişilerde ortaya çıkan koruyuculuk, yaklaşık 20 yıl boyunca devam etmektedir. Aşı kişilerin isteği halinde 2 doz olarak 6 ile 12 ay arasında tekrarlanarak uygulanabilmektedir. Bu yüzden kamu alanları, restoranlar, askeri birlikler, yatılı okullar, hastaneler, fabrikalar, kreşler ya da bakım evleri gibi kurumlarda çalışan mutfak personellerinin hepsi kontrol edilmelidir. Hepatit A enfeksiyonunu daha önce geçirmemiş olan çalışanların aşılanması sağlanmalıdır. Bunların yanı sıra Hepatit A aşısının özel olarak tavsiye edildiği birtakım kişiler de mevcuttur.

Bu kişiler aşağıda sıralanmıştır:
• Hepatit A enfeksiyonunun yaygın olarak bulunduğu yerlere seyahat gerçekleştirenler ve bir müddet bu yerlerde ikamet edenler
• Hemcinsleri ile cinsel ilişki yaşayan tüm erkekler
• Bir yerleri kesildiğinde kanında pıhtılaşma sorunu yaşayan kişiler
• Uyuşturucu ya da diğer kimyasalları kullanan bireyler
• Kronik karaciğer rahatsızlığı çeken tüm hastalar
Zamanında teşhis ya da önlem almak için Hepatit A aşısı yaptırmak bu hastalığın büyük düşmanlarıdır. Hepatit A rahatsızlığından korunmanın en güzel yolu ise hijyendir. Gündelik hayatımızda ya da çevremizde Hepatit A hastası olsun olmasın kişisel hijyenimize özen göstermeliyiz. Bilmediğimiz yerlerden yiyecek yememeliyiz, ve paketli besinler tüketilmeye özen göstermeliyiz. Su ve diğer içecekleri tüketirken dikkatli olmalıyız.

Mutlaka Okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu