hepatit b aşısı ne zaman yapılır

hepatit b aşısı ne zaman yapılır

Hepatit B Nedir ?

Hepatit B başlangıçta önemsiz bir hastalık gibi başlayıp hastalığın kronikleşmesiyle tehlikeli bir boyuta gelen bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit B virüsü ile yayılır. Hepatit B akut ya da kronik olabilir.Kişi enfeksiyonu kaptıktan sonra hastalık altı ay içerisinde tedavi edilemezse kronik bir seyir izler.Kronik enfeksiyon ömür boyu sürer ve eğer tedavi edilmezse siroz ve karaciğer kanserine kadar ilerleyebilir.
Hepatit B altı ay dan daha fazla süre tedavi edilenler hastalık taşıyan herkes taşıyıcı niteliğindedir.Bulaşma şekli ise kan yolu , mukozal salgılar ; semen, tükürük , kişisel eşyalar ( kullanılmış kürdan , jilet, hemodiyaliz aletleri, çatal kaşık, havlu, oyuncaklar, diş fırçası, ameliyathane aletleri ile bulaşabilir.Gözyaşı, ter ve idrarla hastalık bulaşmaz.Hamileyken bebeğe geçme şansı %2 , doğumda ise % 98 dir.

Hepatit B Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Doğumdan sonra bir hafta içinde ilk doz yapılır , 1 aylıkken ikinci doz , 6 aylıkken üçüncü doz yapılır. 0-1-2-12 ay takvimi de kullanılabilir.Aşı sağlık ocaklarında yapılması yakın dönemde başlandığında aşı yapılmayan çocuklar ilkokul 8 de 3 doz şeklinde aşı yapılır.
Aşı için vücutta yeterli antikor barındıran çocuklara aşı yapılmaz . Hemodiyaliz hastalarına ve diğer bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ; yılda bir kere kan değerlerine baktırır. Aşı için yeterli antikor yoksa aşılanarak yerine konur.

Aşının yan etkileri ; enjeksiyon yerinde ağrı ve kızarıklık vardır. Halsizlik , baş ağrısı , hafif ateşte olabilir.Aşı daha önce aşıya yapıldıktan sonra hassasiyet gelişen kişilere yapılmaz. Gebelikte aşı yapılabilir.Hemodiyaliz hastaları , HIV enfeksiyonu taşıyanlar ,hepatit B li kişi ile cinsel temasta bulunanlar ,annesi taşıyıcı olanlara aşı yapıldıktan sonra kan değerlerine tekrar bakılmalıdır.Erken doğan bebekler de doğduktan bir ay sonra aşı yapılmalıdır.Eğer anne taşıyıcı ise bu geçerli değildir. bu durumda doğumdan itibaren ilk 12 saat içerisinde ilk doz yapılmalıdır. Eğer bebek 2 kilodan az ise ilk 12 saatte yapılan aşı sayılmaz , bebek 1 aylıkken ikinci doz yapılır ancak bu ilk doz olarak kabul edilir.Yapılan aşının etkinliğine aşının üçüncü dozundan sonra tekrar kan değerlerine bakılmalıdır.Akut hepatit geçiren kişiyle cinsel ilişkide bulunan kişi için aşı başlanmalı ve en az 14 gün içerisinde aşılanmalıdır.Kronik hepatit de ise yine aşı ile tedavi edilir.Kanla temasta ise kişinin hepatit B pozitif olma durumuna göre değişir. Hemodiyaliz hastaları ve 16 yaşından büyük hastalara 0-1-2-6 aylarda ikişer doz uygulanır.
Hepatit B aşıları ve Dozları
Engerix-B 10 ug, 20 ug (20 yaş ve üstü)
HBvaxPRO 5 ug, 10 ug, 40 ug (erişkin diyaliz hastaları için)
Genhevac B 20 ug Her yaş aynı
Euvax-B 10 ug, 20 ug (10 yaş üsütü)
Hepavax-Gene 10 ug, 20 ug (10 yaş üstü)

Mutlaka Okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu