hepatit b belirtileri

hepatit b belirtileri

Hepatit B Belirtileri

Hepatit B, tüm dünyayı ve ülkemizi yakından ilgilendiren bir hastalıktır. Hepatit B (HBV) adı verilen bir virüsün sebep olduğu ciddi bir karaciğer hastalığı olan hepatit B, halk arasında karaciğer şişmesi, karaciğer büyümesi ve ya sarılık olarak ta bilinmektedir. Kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz: karaciğer hücresi nekrozu ve karaciğer inflamasyonudur. HBV dünya genelinde 350 milyon kişide kronik enfeksiyona neden olurken, yılda bir milyon kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Ülkemizde ise hepatit b taşıyıcılığı %5 ila % 8 arasında değişmekte iken hepatit b hastalarının oranı yaklaşık %40 ila %70 ‘ tir. Etkenler arasında sıklıkla virüsler, alkol ve ilaçlar yol açmaktadır. Hemodinamizmin bozulduğu durumlarda ise şok karaciğer adı ile bilinen iskemik hepatit ve otoimmün hepatit de hepatit b sebepleri arasında sayılabilir. Serolojik göstergelere göre ise ülkemiz nüfusunun yaklaşık %75 ‘i HBV ile karşılaşmıştır. Araştırmalara göre, HBV ile karşılama eğilimi ergenlik çağıyla birlikte yükselmiştir. Eğer aşılama prosedürü düzgün bir şekilde yürütülürse bu oran 30 yıl içerisinde en asgari düzeye indirilecektir. Tarihi, insanlık tarihi kadar eski olan hepatit B’nin ne olduğunu, tıbbın babası sayılan Hipokrat tarafından açıklığa kavuşturulmuştur. Ardından Blumberg adı verilen bir Doktor, Avustralya antijenini ( Hepatit B) 1963’te bulmasıyla insanlık Hepatit B hastalığının araştırılması ile ilgili kendini bir adım daha ileriye taşıdı. Bu gelişmeyi takiben Hepatit A virüsü 1973 bulundu. 1977 ye gelindiğinde se Hepatit D virüsü bulundu ve çalışmalar giderek hızlandı. Bu çalışmalar yıllar içinde meyvesini verdi. 1989’da hepatit C, 1992 de ise hepatit E virüsü bulundu. Günümüzde ise bu çalışmalar devam etmektedir. Şimdi de hbv virüsünün ne gibi bir özellik taşıdığına değinelim. HBV virüsü, hepadnaviriade ailesine ait zarflı ve çift sarmallı yapıya sahip bir DNA virüsüdür. Hepatit B nasıl bulaşır? Hepatit b en önemli bulaş yolları arasında cinsel temas, peruktan yolla bulaş, horizontal bulaş, anneden bebeğe bulaş sayılabilir. Bunları kısaca açalım isterseniz.
1. Cinsel temas: hepatit B hastalığına sahip biriyle cinsel ilişkide bulunmayla bulaşır. Risk grubuna dâhil olan kişiler arasında homoseksüeller, eşleri kronik hbv olanlar, çok eşliler vardır.
2. Peruktan yol: kan transfüzyonu yapılan hastalar, damar içi yolla uyuşturucu alanlar, çatlak deriden bulaşabilir. Kimler risk altında? Sağlık çalışanları, hemodiyaliz hastaları, dövme yaptıranlar
3. Horizontal bulaş: tükürük ve diğer ağız salgıları ile bulaşma yolu. Kronik habisi olan kişilerin diş fırçası gibi kişisel eşyalarını kullanmakla bulaşır.
4. Anneden bebeğe bulaş: hav taşıyıcı annenin bebeği %70 hepatit B olabilir. Bu bulaş yolu genellikle doğum sırasında olmaktadır.

Peki, hepatit B belirtileri nelerdir?

Halsizlik, bulantı- kusma, karın ağrısı, iştahsızlık, idrar renginde koyulaşma, gözlerde sararma, kaşıntı, yorgunluk, kas ağrısı, ateş, kilo kaybı, döküntü
Hastalığın henüz kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra belirtileri hafifletmek için bazı yöntemler uygulanabilir. Yatak istirahati ve diyet şarttır. Alkol alımı durdurulabilir. Egzersiz bir ay kadar kısıtlanmalıdır.

Mutlaka Okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu