hepatit b tedavisi

hepatit b tedavisi

Hepatit b nedir ve tedavi yoları nelerdir?

İlk olarak hepatit B nedir? Bunu açıklamaya çalışalım. Hepatit B bir virüs ismidir ve de zararlıdır. En çok zararı karaciğerlere olur. Karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve siroz neden olduğu rahatsızlıklardır. İsmi bile ürkütücü olup daha yeni yeni tedavi yolları bulunmaya çalışan kanser hastalığının sebebiyet verici etkenidir. Bu hastalığa yakalanmamak için her zaman erken tanının önemi büyüktür. Farkında olmadan bu hastalığa yakalanmış olabiliriz. Kendimizi sürekli koruma altına alarak bu hastalığa yakalanmamak için doktor kontrollerini sürekli olarak yaptırmalıyız. Hepatit B virüsü kan yolu aracılığıyla ya da cinsel yollarla bulaşabilen ayrıca açık yaralarda daha çabuk etki gösteren bir virüs türüdür. Ancak bunun etkileri her insanda aynı derecede olmaz. Yetişkin bireylerde ve çocuklarda farklı sonuçlar doğurur. Yetişkinlerin bunu atlatması çocuklara göre biraz daha kolay olmaktadır. Bebekler ve çocuklar bu konuda yetişkinlerden fazla sıkıntı çekmektedirler. Hepatit B ‘ nin ölümcül sonuçlara bile sebep olduğunu söylemiştik ve onu şimdi kısa kısa özetleyelim. İlk olarak cinsel ilişki esnasında bulaşma ihtimali en yüksektir. Bu virüs kan, sperm ve tükürük yoluyla bulaşabilir. İkincisine gelirsek eğer iğne ve şırınga gibi her hastaya ayrı kullanılması şart olan hastane malzemelerinin ortak kullanılmasından kaynaklanır. Ki bu sadece bunun için değil diğer hastalıklarından bulaşması demektir. Bir başka madde ise bu hastalığa yakalanmış kişileri tedavi edenlerin de kendilerini korumaya almaları yani gerekli tüm tedbirleri alıp tedaviye öyle başlamaları gerekmektedir. Anneden çocuğa geçme ihtimalide bulaşma yollarından bir tanesidir. Bu virüsü taşıyan anne adaylarının kanlarında bulunan bu virüs doğacak olan çocuğunda da mevcuttur. Aynı virüsü çocukta taşır. Ve bu sebepten aşıların önemi büyüktür. Anne adayında bu virüsün var olup olmadığını, var ise bunun çocuğunda olmaması için gerekli tedavilerin ve aşıların yapılması gerekir. Bu virüsü taşıyan kişilerin yapması ve uygulaması gereken tedavi yolları vardır.

Şu sıralama ile açıklamaya başlayalım;
1. Bunun için 3 farklı tedavi yöntemi mevcut olup onlar sırası ile şöyledir. Hastalığı önlemeye yönelik tedavi yöntemi, Akut hepatit B ye yönelik tedavi yöntemleri ve de sonuncusu olarak, Kronik hepatit B ye yönelik tedavi yöntemidir.
2. Eğer herhangi bir sebepten ötürü bu virüsün size bulaştığından şüpheleniyorsanız bir an evvel doktorunuza başvurunuz.
3. Akut tedavi yönteminde ise bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile bu hastalığı yenmiş oluruz. Yani yeterli ve düzgün beslenme ile bu hastalığa karşı hem bağışıklık kazanmış oluruz hem de bu sebeple vücudumuzun ihtiyacı olan ve de koruyucu nitelikte olan besinleri almış oluruz.
4. En son olarak Kronik olanı açıklayalım. Bu hastalığın en ilerlemiş seviyesidir. Yani artık beslenme ya da önlem alma ile geçmeyecek evre. Bu evrede devreye ilaçlar giriyor.
Amaç; karaciğere fazla hasar vermeden bu virüsü oradan uzaklaştırmak ve tamamen kurtulmaktır. Eğer bu virüs karaciğere hasar vermiş ise ve ilaçla tedavisi mümkün değil ise artık son çara karaciğer naklidir. Bu da eski karaciğerle birlikte virüsün vücudu terk etmesi demektir
5. Hepatit B’ nin bitkisel anlamda da tedavileri mümkündür. Bunlardan en çok bilineni ve ulaşması diğerlerine göre daha kolay olanı maydanoz kürüdür. Karahindiba ve enginar bunu takip eden bitkisel uygulamalardır.
6. Son olarak ise en önemlisi erken tanıdır. Kendimizi sadece halsiz hissettiğimiz zamanlarda değil senede 2 defa doktora görünmeliyiz. Bu sebeple bazı hastalıklar erken tanı sebebiyle ilerlemeden vücudumuzdan atılır. Birde beslenme alışkanlığı neredeyse tüm hastalıkların önleyicisidir. Sağlıklı bir yaşam için vücudumuzun sağlıklı olması gerekir.

Mutlaka Okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu