hepatit c belirtileri

hepatit c belirtileri

Hepatit C Belirtileri

Günümüz dünyasında çok çeşitli hastalıkların oluşmasının yanı sıra belirtiler gözlendiği zaman oldukça fazla çeşit hastalık da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle önemli hastalıklar olan Hepatit ya da AIDS gibi hastalıklar öncesinde kendisini belirtiler ile göstermektedir. Bu belirtilerden önce genlerinize yani akrabalarınıza bakmak en doğru başlangıcınız olacaktır. Yakınınızda bir kişi bu hastalıkları taşıyor ise bu durumda olduğundan daha fazla dikkat etmeniz en doğrusu olacaktır.

Hepatit hastalıklarının en fazla önemli olanlarından biri olan Hepatit C belirtileri ise ilk önce kendini cinsel yol ya da kan yolu ile bulaşması ile gösterir. Bu hastalık oldukça sessiz ilerlemeye sahip olduğu için dikkat ve gereken önemi göstermek en önemli adımınız olacaktır. Özellikle aşırı halsizlik ile kendini gösteren Hepatit C, baş ağrısı ve karın ağrısı da yapabilmektedir. Bulantı ya da birden bire oluşan kilo kaybı da bu belirtiler arasında sayılabilir. Eklem ağrılarının oluşması ve bazı yiyeceklerden özellikle bu yiyecekler yağlı ise tiksinme bulantı yaşama gibi belirtileri de gözlemlenebilir. Bunların yanı sıra en önemli belirtisi ise gözlerde oluşan sarılık olarak karşımıza çıkmaktadır. Hepatit C özellikle kendisine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar ile ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar genelde siroz ya da karaciğer ile ilgili olan hastalıklardır. Yemek borusundaki rahatsızlıklar da bu hastalığı gösteren bir başka belirtidir. Yemek borusunda oluşan varisler ve bu varislerde kanamaların ortaya çıkması bir hayli önem taşıyan bir noktadır. Bu hastalık da önemli olan bir diğer nokta ise karında oluşan şişliklerdir. Bu şişlikler özellikle birden beliriyor ise bu konuda acilen doktora görünmeniz yararlı olacaktır.
Genel olarak Hepatit C hastalığına bakıldığı zaman belirtilerinin çok fazla gözlemlenemediği ve bu hastalığın sinsi bir hastalık olduğunu söylemek yanlış bir ifade değildir. Bu yüzden cinsel yol ile ya da kan yolu ile bulaşma riskine dikkat etmeli ve böyle bir durumda doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.
Hepatit C hastalığı genellikle çocuklarda görülen bir hastalık gibi görünse de yetişkinler de görülmektedir. Günümüz teknolojisinde de bu hastalığın tedavisi mümkün hale gelmiştir.

Mutlaka Okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu