hepatit d belirtileri

hepatit d belirtileri
İlk olarak 1977 yılında HBV yani hepatit B virüsüne sahip bireylerin kan serumundan ayrıştırılmış ve daha sonra ayrı bir hepatit virüsü olduğu anlaşılmış ve hepatit D, delta hepatit veya HDV olarak adlandırılmıştır. Bu virüsün vücuda yerleşip hastalığa sebep olma süresi 24 ile 51 gün arasındadır. Anca hepatit D virüsünün hastalık olarak adlandırılabilmesi için kişinin hepatit B hastası veya taşıyıcısı olması gerekmektedir. Yani hepatit B virüsü olmayan kişilerde hepatit D kendini gösteremez ve dolayısıyla enfeksiyon oluşturamaz. Bunun yanında kronik karaciğer hastalarında bu virüsün gelişme gösterme riski daha fazladır. Bunlar dışında tüm hepatit virüsleri arasında en hızlı yayılma gösteren ve dolayısıyla siroza en çabuk götüren hepatit D virüsüdür. Virüsün bulaşma yolları tıpkı hepatit B’de olduğu gibi hijyenik olmayan araçlarla yapılan cerrahi müdahaleler, iğneli uyuşturucu kullanımı, cinsel ilişki, yakın temas, kan veya vücut sıvısı aktarımı, hemodiyalizdir. Ancak bu yayılma yolları bölgeden bölgeye de farklılık göstermektedir. Özellikle fakir olup sağlık alt yapılarına yeterince önem verilemeyen ülkelerde yaygın olarak görülür. Bunun dışında delta hepatit sınırlı kaldığı gibi kişiden kişiye geçerek salgınlara da neden olur ve bu salgınlar en çok çocuklara ve genç yetişkinlere tutunur. Eğer delta hepatit virüsü salgınlar oluşturuyorsa kişilerde ani başlayan ve hızlı ilerleme gösteren enfeksiyonlara neden olur.

Hepatit d belirtileri

Delta hepatitin belirtileri genel hepatit B bulgularına benzerdir. Bu belirtiler yorgunluk, halsizlik, kaslarda ve eklem bölgelerinde ağrı, karın bölgesinde aşırı ağrı ve hassasiyet, bulantı, kusma ve ten renginde ve göz akında sarılıktır. Ancak hepatit B ile beraber bulunan hepatit D virüsü süper enfeksiyona neden olur ve bu çeşidinde kronikleşme daha fazla görülür. Ayrıca bu çeşidinde görülen ağrılar daha şiddetlidir ve siroza yakalanma riski daha fazladır. Tek başına bulunan hepatit D ise koenfeksiyona sebep olur ve tehlikeli bir seyir izlemez. Bunlar dışında hem hepatit D’nin hem de hepatit B’nin birlikte kronikleşmesiyle Kronik enfeksiyon denilen durum oluşur ve bunda belirtiler daha ağır yaşanır.

Hepatit d tedavisi

Akut delta hepatit enfeksiyonunun spesifik bit tedavi şekli yoktur. Hastaya uzman bir diyetisyenle beraber bir beslenme düzeni geliştirilir ve yakın takip ile istirahat aracılığıyla tedavi edilir. Kronik delta hepatit de ise antiviral ilaç tedavisi uygulanır. Bunun tedavi süresi hastanın bünyesine göre değişiklik gösterirken bir yıl kadar da sürebilir. Ancak tedavi süresinin uzaması göründüğü kadar kötü değildir çünkü uzun süreli tedavilerde kalıcı tedavi oranı kısa süreli olanlara göre daha fazladır. Kısa süreli tedavilerde hastalığın tekrar nüksetmesi %50-90 oranındadır. Bu nedenle tedavi sonlanmış dahi olsa hepatit D geçmişi olan kişilerin takibi hayati önem arz etmektedir. Çünkü takip edilmediği takdirde ani karaciğer yetmezliği ile karşılaşılabilir.

Mutlaka Okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu