hepatit d nedir

hepatit d nedir

hepatit d nedir

Açık adı delta hepatit olan hepatit D, en hızlı yayılma gösteren, karaciğer iltihaplanmasına sebep olan, diğer bir değişle en sert viral hepatit çeşididir. Daha çok az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde yaygınlık gösterir. Ülkemizde, Romanya, Arnavutluk, Doğu Avrupa’da nispeten fakir olan ülkelerde, Güney Afrika’da bulunan Amazon Bölgesi’nde ve Afrika’da sıklıkla görülen viral enfeksiyonlardandır. Bu bölgelerin ortak alanı ise fakir olmaları nedeniyle sağlık alt yapılarına ayrılan bütçenin gerek hastanelerde gerek iş yerlerinde ve evlerde kısacası yaşam alanlarında ihtiyaç duyulan hijyenik ortamın oluşturulmasında yetersiz kalmasıdır. Gelişmiş ülkelerde ise delta hepatit virüsü daha çok uyuşturucu gibi madde bağımlılarında görülür. Delta hepatiti diğer hepatit çeşitlerinden farkı çok hızlı bir şekilde önce karaciğerde sonra tüm organlarda yayılma göstermesidir. Ayrıca Hepatit D virüsü AIDS’e yol açan HIV virüsüne göre daha bulaşıcıdır ve daha hızlı yayılma gösterir. Dolayısıyla daha tehlikeli durumlara yol açar. Ancak Hepatit D ile Hepatit B arasında bazı konularda zıt ilişkiler olmasına rağmen hepatit D’nin vücutta hastalık oluşturabilmesi için vücutta kesinlikle hepatit B’nin bulunması gerekmektedir. Yani delta hepatiti vücutta tek başına bulunduğunda hastalık oluşturamaz. Ancak tedavisinde taşıyıcı olan kişiye delta virüsünün enfeksiyon şekli verilir veya hastaya iki virüste aynı anda verilir. Bazı durumlarda ise bu iki virüsün birlikte verilmesi hastalığı daha ileri boyutlara taşıyabilir. Bu nedenle doktorun bilgi, tecrübe ve yeteneği bu tür durumlarda son derece önemlidir.

Delta Hepatitin belirtileri tıpkı diğer viral hepatit çeşitlerinde olduğu gibi tende ve göz akında sararma, yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, idrar ve dışkı renginde koyulaşma, bulantı ve kusmadır. Yani özel belirtileri yoktur. Bu nedenle diğer viral hepatit çeşitlerinden ayırmak için çeşitli kan ve idrar testleri yapılır. Ancak diğer viral hepatit çeşitlerinden daha hızlı yayıldığı için siroz da daha çabuk oluşacağı için siroz belirtileri daha erkenden gözlenmeye başlanır. Tedavi sürecinde ise interferon ve antiviral ilaçlar kullanılır ve tedavide erken teşhis oldukça önemlidir. Bunun dışında delta hepatit de hepatit B ve hepatit C gibi kan ve vücut sıvılarının değişiminde bulaşarak yayılma gösterir. Yani korunmasız cinsel ilişki ile dövme, manikür, pedikür, herhangi bir nedenle vücut deldirme, hijyenik olmayan aletlerle yapılan cerrahi müdahalelerle, hijyenik olmayan ortamlarda yapılan kan aktarımlarıyla ve hijyenik olmayan aletlerle kan veya vücut sıvısı alımlarında yayılma gösterir. Bunların yanında anneden bebeğe de taşınması söz konusudur.
Kuluçka süresi 15-45 gün olan delta hepatit virüsü, hepatit B hastalarının %5’inde bulunur ve hepatit B hastalığının seyrini hızlandırır. Dolayısıyla hepatit B hastasıysanız ya da vücudunuzda hepatit D varlığı tespit edilmişse hijyene ve vücut sıvılarının aktarım olayında aşırı titiz olmalısınız. Bunun dışında sterilizasyon konusunda yetersiz kalan gerek hastane gerek kliniklerde cerrahi müdahale yaptırmamalısınız.

Mutlaka Okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu