hepatit e belirtileri

hepatit e belirtileri
Hepatit hastalığının pek çok çeşidi bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Hepatit E’dir. Hepatit E, karaciğeri etkileyen çok ciddi bir virüstür. Hepatit E, diğer hepatit türlerine göre çok uzun süre kalıcı bir hasara neden olacak ciddi bir karaciğer hasarına neden olmaz. Bu hastalığa yakalananların pek çoğu en fazla birkaç ay içinde iyileşir.

Hepatit E Virüsünün Bulaşma Yolları

Hepatit E virüsü, genellikle hastanın dışkısı yolu ile başkalarına bulaşır. Hepatit E virüsünün bir kişiye birden daha fazla bulaşma riski oldukça düşüktür. Bu nedenle bu hastalığı geçiren birisinde bir daha %90 oranında bu hastalığa bir daha rastlanmaz. Bu virüsün başka birinden doğrudan alınması çok nadir görülen bir durumdur. Bu virüs ancak, bu virüsü kapan bir hayvanın eti yenilmeden pişirildiği zaman ya da hayvana çıplak elle temasta bulunulduğu zaman bulaşır. Hepatit E virüsünün cinsel ilişki ya da kan nakli yolu ile bulaşması pek olası değildir. Virüs bulaştıktan sonra belirtilerin ortaya çıkması, 2 ila 7 hafta kadar sürebilir. Virüsü kapan kişilerde ise bu semptomlar genellikle 2 ay kadar sürer.

Hepatit E Belirtileri

Hepatit E virüsü kapan kişilerde genellikle aşırı yorgunluk hissi, mide bulantısı, kusma, ishal, sebepsiz kilo kaybı, karaciğerin bulunduğu bölgede, göğüs kafesinin altında ve bel bölgesinin sağ tarafında duyulan rahatsızlık, idrarın koyu renk gelmesi, kil renginde dışkı ve ciltte sararma, yüksek ateş ve kaslarda ağrı gibi belirtiler görülür. Doktor bu virüsün vücudunuzda tespit edilebilmesi için ne yiyip ne içtiğinizi, nerelere gittiğinizi ve herhangi bir hayvana temas edip etmediğinizi soracaktır. Kanda bu tip antikorların çıkması siz de Hepatit E virüsünün bulunduğunun göstergesidir.

Hepatit E Virüsünün Tedavisi

Pek çok vakada Hepatit E virüsünün kendiliğinden iyileştiği tespit edilmiştir. Fakat daha hızlı bu hastalıktan kurtulmak istiyorsanız tamamen iyileşinceye kadar tüm aktivitelerinizi biraz daha yavaşlatmaya özen göstermelisiniz. Yorucu ve stresli günlerinizi azaltmaya özen göstermelisiniz. Tamamen kendinizi iyi hissetmeye başladığınızda ise eski rutin halinize rahatlıkla geri dönebilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce hastalığınızın tamamen geçmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Alkol, sigara ve yasa dışı ilaç kullanımından bu süre içinde olabildiğince uzak kalmalısınız. Et suyu, meyve suyu gibi besleyici içecekleri bol bol tüketmeli ve olabildiğince çok sıvı tüketmeye çalışmalısınız. Doktor kontrolüne çıktığınız zaman kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza göstermeli ve bitkisel ürünleri bile doktorunuza danışıp onay aldıktan sonra tüketmelisiniz. Bu şekilde sağlığınıza dikkat ettiğiniz zaman çok kısa bir süre içinde Hepatit E virüsünden kurtulabilir ve eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Bu virüsü kapan kişiler bir daha kolay kolay aynı hastalığa yakalanmaz. Hepatit E virüsünün en bilinen özelliği ise diğer hepatit çeşitleri gibi karaciğere ciddi boyutta zarar vermemesidir.

Mutlaka Okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu