hepatit e nedir

hepatit e nedir

hepatit e hastalığı nedir?

Hepatit E hastalığı, fekal-oral yolla (dışkının bulaştığı yiyecek, içecek ya da kirli eller) bulaşan bir rahatsızlıktır. Genel anlamda bağırsak atıklarının doğrudan ya da dolaylı olarak gıdalarla temas etmesi ve bu sağlıksız gıdaların ağızdan alınmasıyla bulaşmaktadır. Çoğunlukla insan dışkısı bulaşmış kirli suların içilmesi, kişilerin Hepatit E hastalığına yakalanma risklerini arttırmaktadır. Bunlara ek olarak alt yapı hizmetlerinden yeterli düzeyde faydalanamayan ve sağlık imkanlarının sınırlı olduğu bölgelere yakın su kaynakları ile birlikte, çiğ tüketilen birtakım sebze ve meyveler, bazen de süt ve süt ürünleri bu rahatsızlığı bulaştırma ihtimalinin fazla olduğu kaynaklar olarak sıralanmaktadır.

hepatit e hastalığı kimlerde ve nerelerde görülür?

Hepatit E hastalığı, genellikle 15 yaşından büyüklerde görülmektedir ve 15-40 yaş grubundaki kişileri çokça etkilemektedir. Yoğunlukta olarak genç yaştaki bayanlarda ortaya çıkmaktadır. Gebelik yaşayan ve özellikle gebeliğinin son 3 ayına girmiş olan kadınlar, Hepatit E virüsüne karşı oldukça duyarlıdır. Gebe kadınlarda %20 olasılıkla ağır şekilde seyretmekte ve ölümcül olabilmektedir. Karaciğere yerleşmeden evvel bağırsaklarda çoğalan bu virüsün enfeksiyona yol açması için çokça alınması gerekmektedir. Birçok özelliği Hepatit A virüsü ile benzerlik taşıyan Hepatit E virüsü, içme sularının kanalizasyonlara yakın olduğu yerlerde yani Çin, Hindistan, Meksika ve Kuzey Afrika ülkelerinde çok daha fazla görülmektedir. Bu tip ülkelerde yaşayan insanların dışkı ile kirlenmiş suları tüketmeleri nedeni ile geniş kitleleri içeren salgınlar ortaya çıkabilmektedir. Şanslıyız ki ülkemizde Hepatit E virüsü (HEV) ile bulaşan hastalıklarla karşılaşılma sıklığı %5 civarındadır. Ancak Güney Doğu Anadolu Bölgemizden şimdiye kadar iki salgın bildirildiği de unutulmamalıdır.

hepatit e hastalığının belirtileri nelerdir?

Hepatit E virüsünün kuluçka süresi 40 gün civarında olmaktadır. Hastalığın süresi ise ortalama olarak 3 ila 8 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Sık görülen belirtileri ise şu şekildedir: ishal, deride ve gözlerde ortaya çıkan sarılık, ateşlenme, halsizlik ve yorgunluk, kişilerde görülen iştah kaybı, akabinde ortaya çıkan bulantı ve kusma, karın ağrısı.

hepatit e hastalığından nasıl korunuruz?

* İlk olarak hijyen çok önemlidir. Kişisel temizlik kurallarına uymalıyız ve özellikle ellerimizi mümkün olduğunca çok yıkamaya dikkat etmeliyiz.
* Halkın bilinçlenmesi açısından Hepatit E hastalığı ile ilgili bilgi verilmesinin yaygınlaştırılması gerekmektedir.
* İçtiğimiz su ve tükettiğimiz besin maddelerinin dışkı ya da idrar ile temasını önlemeliyiz.
* Süt ve süt ürünlerinin satıldığı yerlerde hijyen kurallarına uyulması ve ürünlerin bu şekilde halka ulaştırılması gerekmektedir.
* Kirli sulardan elde edilmiş besinleri yememek ya da bu yiyecekleri tüketmeden önce en az 10 dakika kadar kaynatmak sağlık açısından önemlidir.
* Gıda üretilen yerlerde hijyen sağlanmalı, karasinek ya da fare gibi taşıyıcılarla mümkün olduğunca mücadele edilmelidir.
* Hastanede tedavi gören virüslü kişiler varsa gereken önlemler alınmalıdır.
* Bu rahatsızlığa yakalanmış kişilerin bir müddet okula ve işe gitmemesi gerekmektedir.

Mutlaka Okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu