toksik hepatit

toksik hepatit
Toksik Hepatit Nedir?
Hepatit, kısaca bahsedilmek gerekirse mikrop, radyasyon, ilaçlar ve kimyasal maddeler sebebiyle karaciğerin iltihaplanmasıdır. Toksik hepatit ise karaciğerin ilaç veya kimyasal kullanımı sebebiyle iltihaplanmasıdır. Zehirli kimyasalların toksik hepatite yol açabileceği gibi, insanların hiçbir sıkıntı yaşamadığı ilaçlar da yol açabilir.
Toksik Hepatit Oluşumuna Neden Olan Maddeler
Ağrı kesici veya ateş düşürücü işleviyle kullanılan parasetamol, antibiyotikler, tüberküloz tedavisinde kullanılan İNH izoniyazid antibiyotiği, genel anestezi ilacı olarak kullanılan halotan, kolesterolü düşürmek amacıyla kullanılan statinler, romatizma tedavisinde kullanılan altın tuzları, yüksek dozda alınan A vitamini, ökse otu, bazı şifalı bitki karışımları, baharatlar, karbon tetra klorür, fosfor, kloroform, solventler ve çözücüler toksik hepatit oluşumuna sebep olduğu bilinen maddelerdir.
Toksik Hepatit Belirtileri Nelerdir?
Hastalığın derecesine göre belirtiler değişse de genel belirtileri; idrarda koyulaşma, sarılık, bulantı, kusma, dışkı renginde açılma, iştahsızlık ve şiddetli karın ağrısıdır. Bu belirtileri gösteren kişi hemen muayene olmalıdır.

Toksik Hepatit Nasıl Teşhis Edilir?
Hastanın şikayetleri ve bulguları teşhiste kolaylık sağlar. Karaciğerin büyüklüğü ve laboratuvar testleri ile hastalığın derecesi belirlenir. Hemogram, tam idrar tahlili, karaciğer fonksiyon testleri (SGOT, SGPT, GGT, ALP, LDH), hepatit markerleri (Anti HAV total, Anti HVC, HBs Ag, Anti HBc), total bilirübin, total protein, albümin, koagülasyon testleri istenir. Karaciğer ultrasonu çekilir ve tam teşhis konur. Ciddi durumlarda karaciğer biyopsisi istenebilir.
Toksik Hepatit Tedavisi
Toksik hepatit hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Tedavide, toksik hepatit hastalığına neden olan madde ortadan kaldırılmaya çalışılır. Karaciğerin kendi kendine toparlanması için bir süre beklenir. Hasta ağır durumda ise hastanede gözetim altına alınabilir. Karaciğer kısa sürede toparlanan bir organdır. Toksik hepatite sebep olan madde ortadan kaldırıldıktan sonra karaciğer birkaç gün içinde toparlanmaya başlar. Bazı vakalarda karaciğer yetmezliği ve siroza rastlanabilir. Karaciğer yetmezliğine bağlı siroz durumunda, hasta çok ağır bir durumda ise hastaya karaciğer nakli yapılır.
Toksik Hepatitten Korunma Yolları
Toksik hepatit, ilaçların ve kimyasal maddelerin sebep olduğu bir rahatsızlık olduğu için kesin bir korunma yolu yoktur. Çünkü bazı ilaçlar toksik hepatite sebep olmasa da bazı insanlar da bu etkiyi gösterebilir. Bu yüzden düzenli bir şekilde tahlil yaptırılmalıdır.

Mutlaka Okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Okumalısın
Kapalı
Başa dön tuşu